Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Champion aftermarket cooking equipment accessories and gas connectors.
- Engineered to match existing Champion units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Champion 2E-8456 cooking equipment accessories and gas connectors
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Champion 2E-8456 Switch 20 Amp Roller Lever Microswitch for Fryers and Ovens
| Fits with Manufacturer | Star Mfg |
|---|---|
| Model Number | 2E-8456 |
| Manufacturer Part # | 2E-8456 |
| Height | 1.6" |
| Width | 0.6" |
| Depth | 2" |
| Weight | 0.1 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Japan |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Star Mfg 2E-8456 Roller Lever Microswitch, 20 Amp 125/250/480v 1" Mt Ctrs, Cleveland Steam Pro, Franklin Chef Oven Series Ghch Ghcv Ghsv Gsch., Frymaster Fryer All Units W/auto Basket Lift, Including Spaghetti Magic., Garland Oven Series S/n 39369 & Before Te Tg Tte Ttg., Fryer E18f, Pitco Fryer Where Applicable All W/basket Lifts.
