Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Delfield aftermarket prep refrigerators.
- Engineered to match existing Delfield units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Delfield 2162691-S prep refrigerators
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Delfield 2162691-S Motor 120v 3/16 Inch X 7/8 Inch Shaft Electric Fan Motor
| Fits with Manufacturer | Delfield |
|---|---|
| Model Number | 2162691-S |
| Manufacturer Part # | 2162691-S |
| Height | 4" |
| Width | 5" |
| Depth | 5" |
| Weight | 1.1 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | China |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Delfield 2162691-S Fan Motor Cw From Shaft Side, 120v 3/16" X 7/8" Shaft .5a 1/2" Stack, 1-7/8" Mt Ctrs Tabs On Bottom Sides., Fan Blade # 28-1295 ( Not Included), Delfield 186114-buc 186114-ptb 18648-buc 18648-ptb, 18648ptb 18660-buc 18660-ptb 18672-buc 18672-ptb, 18691-buc 18691-ptb 18699-buc 18699-ptb 18699buc, 18699ptb 225l 227l 402 403 4048-st 4048-uc 406, 406cp 407 4148-st 4148-uc 4427n 4427n-6 4427n-9m, 4432n 4432n-12m 4448n 4448n-12 4448n-18m 4448n-8, 4460n 4460n-12 4460n-8 4462n-18m 4464n 4464n-12, 4464n-12m 4464n-16 4464n-24m 4464n-30m 4464n-8 4472n, 4472n-12 4472n-18m 4472n-24m 4560n 6025xl-g, 6025xl-gh 7048-s 9036 9048 9060 9072 Ctb8146-nb, Ctb8160-nb 6025xl-ghr 6025xl-s 6025xl-sh 6025xl-shr
