RestaurantSupply.com is your trusted source for Groen steamers combi ovens and steam kettles.
- Authorized Groen dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Groen 148899 steamers combi ovens and steam kettles
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Groen 148899 Transformer 208 to 460 Volt Electric Enclosed Coil
| Manufacturer | Groen |
|---|---|
| Model Number | 148899 |
| Manufacturer Part # | 148899 |
| Height | 4.1" |
| Width | 4.45" |
| Depth | 6.05" |
| Weight | 4.33 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Groen 148899 Transformer 208/230/460v Primary 115/24v Secondary, 50/60hz 50va, 8 Screw Terminals 4 Mt. Holes 2-1/4" X 2-3/4" Hole Ctrs, Enclosed Coil., Groen Steamer, Bpm-30e Bpm-30e(ce) Bpm-30g Bpm-30g(ce), Bpm-40e Bpm-40e(ce), Bpm-40g Bpm-40g(ce) Dh/1-40 Dh-20 Dh-40 Dh-60, Dh-ce Mark Dht-ce Mark
