Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Cleveland aftermarket steamers combi ovens and steam kettles.
- Engineered to match existing Cleveland units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Cleveland 1038814 steamers combi ovens and steam kettles
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Cleveland 1038814 3 Inch Flange Electric Steamer Element 480v 8000w with Gasket
| Fits with Manufacturer | Cleveland |
|---|---|
| Model Number | 1038814 |
| Manufacturer Part # | 1038814 |
| Height | 3" |
| Width | 3" |
| Depth | 15.5" |
| Weight | 2.3 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Cleveland 1038814 Immersion Element 3" Sq Flange, [ 480v 8000w 3ph ] [ 2-1/4" Oc Bolt Holes, , 15" Inside Length ] [terminals 10-32, [gasket Included ( #32-1208) 3-1/8" Sq, Cleveland, Steamer Convection Steamer 21-cet-8 21-cet-16 24(cea, Cga Cgp)-10 10 Pan Units.
