Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Blodgett aftermarket convection ovens.
- Engineered to match existing Blodgett units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Blodgett 06498 convection ovens
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Blodgett 06498 0.88 Inch Rocker Switch SPST Red Black for Ovens
| Fits with Manufacturer | Blodgett |
|---|---|
| Model Number | 06498 |
| Manufacturer Part # | 06498 |
| Height | 2" |
| Width | 0.88" |
| Depth | 1.5" |
| Weight | 0.1 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Blodgett 06498 Rocker Switch ] [ Fits Hole 7/8 X 1-1/2 ] [ On/on ] [ Spst ], [ Terminals 3 (1/4" Tabs) ] [ 15a/125v 10a/250v ], [ Color Red/black] [ Markings Man/auto ], Blodgettequipment Type Model Text, Oven Series Bcg Ctb Ctbr Dfg Dfg50 Fa/gzl., Zephaire E & G W/mechanical Controls., *for 115v Units Made Prior To 3/1/94*, (for Units 3/1/94 & After Use # 42-1712 )
