Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for T&S Brass pot and wok filler faucets.
- Authorized T&S Brass dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock T&S Brass -0575 pot and wok filler faucets
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
T&S Brass -0575 15 Inch Chinese Range Faucet Wok Wand 3/8 FPT Stainless Steel
| Manufacturer | T&S Brass |
|---|---|
| Model Number | -0575 |
| Manufacturer Part # | -0575 |
| Height | 3.75" |
| Width | 15.44" |
| Depth | 10.25" |
| Weight | 1.7 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
T&S Brass -0575 T & S Chineese Range Faucet "wok Wand", Swing Nozzle Left Or Right To Turn On Water., 13-3/4" Nozzle (#001626-40), 3/8" Fpt, , Asme A112.18.1 / Csa B125.1, * City Of Los Angeles, * Commonwealth Of Massachusetts, * Country Of Origin Usa, * Low Lead Content (0.25% Max), * Nsf/ansi 372 (lead Content), * Nsf/ansi/can 61 Q 1
