Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Cres Cor aftermarket commercial refrigeration parts and accessories.
- Engineered to match existing Cres Cor units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Cres Cor 0519 087 K commercial refrigeration parts and accessories
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Cres Cor 0519 087 K Hinge Kit 2 Hinges 1 Shim Plate Chrome
| Fits with Manufacturer | Cres Cor |
|---|---|
| Model Number | 0519 087 K |
| Manufacturer Part # | 0519 087 K |
| Height | 2.38" |
| Width | 4.5" |
| Depth | 5.75" |
| Weight | 2.1 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Cres Cor 0519 087 K Hinge Kit, 2 Hinges (11267wt0014), 1 Shim Plate 1/8" Thick For Door Hinge Plate, 12 Screws 10-24 X 1" Flat Head, Hinges Only Are # 26-1582, Edgemount Cam Lift Hinge Chrome, Offset 1", Length 5-3/4", Width 1-1/16", Outside Screw Centers 2-1/8", Series R50-2850-spo, Cres-cor Series H137b H138b
