RestaurantSupply.com is your trusted source for Hobart commercial deep fryers.
- Authorized Hobart dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Hobart 00-411497-000F2 commercial deep fryers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hobart 00-411497-000F2 3/8 Inch Gas Valve Solenoid 115000 BTU
| Manufacturer | Hobart |
|---|---|
| Model Number | 00-411497-000F2 |
| Manufacturer Part # | 00-411497-000F2 |
| Height | 3" |
| Width | 3" |
| Depth | 3" |
| Weight | 0.76 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Hobart 00-411497-000F2 3/8" Fpt Gas In/out 240v 1/8" Fpt Pilot Out Nat/lp, 115 000 Btu Baso, 120 V Coil S-142 # 51-1167, Vulcan Hart, Fryer Series Gef-m/sm Spg Spgr., Oven Series 77 (models 24 36 48 60 148 160 260, 481 With Suffix L Lc Or Lcc) 141 241 7800.
