Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Hobart aftermarket convection ovens.
- Engineered to match existing Hobart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Hobart 00-342143-1 convection ovens
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hobart 00-342143-1 9-7/8 Inch Blower Wheel Ccw Rotation - Durable Metal
| Fits with Manufacturer | Hobart |
|---|---|
| Model Number | 00-342143-1 |
| Manufacturer Part # | 00-342143-1 |
| Height | 9.88" |
| Width | 1.63" |
| Depth | 9.88" |
| Weight | 2.1 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Hobart 00-342143-1 Blower Wheel [ 9-7/8" Dia ] X [2-3/16"w] 5/8" Hole Flat, Ccw Rotation Puller Hub., Can Use 10" X 2" Wheel # 26-4052, Ge/hobart Motor 1 Speed 230v # 68-1019, For Southbend Use, 1 Speed Motor 110/208/230v # 68-1039, 2 Speed Motor 115v # 68-1092, 2 Speed Motor 208/230v Sou4440298 "non-stock", Ge/hobart Oven Cn & Most Convection Ovens, Southbend Oven Serirs Vs X Xe Xs Xse, Vulcan Oven
