RestaurantSupply.com is your trusted source for Hobart mixer parts and accessories.
- Authorized Hobart dealer, ensuring genuine commercial food preparation and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Hobart 00-293615 mixer parts and accessories
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hobart 00-293615 4.5 Inch Worm Wheel Shaft Service Kit for Hobart A120 A200
| Manufacturer | Hobart |
|---|---|
| Model Number | 00-293615 |
| Manufacturer Part # | 00-293615 |
| Height | 6" |
| Width | 4.5" |
| Depth | 6" |
| Weight | 2 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Hobart 00-293615 Worm Wheel Shaft Service Kit, Includes 1ea # 26-2852 Worm Wheel Gear, 1ea # 26-2853 Shaft, 1ea # 26-2850 15 Tooth Gear 1ea # 26-2851 Key, 2ea # 26-2842 3/8" Hex Nut 1ea Spacer 1.137 X .875 Od, 1ea Bushing .420" Id X .870" Od X .020" Thick Has Shoulder, 1ea Washer .40" Id X .750" Od X .063" Thick, Hobart Mixer A120 A200
