FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Advance Tabco work tables with prep sinks.
- Authorized Advance Tabco dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Advance Tabco KSLAG-11B-304R-X work tables with prep sinks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Advance Tabco KSLAG-11B-304R-X Special Value Work Table With Prep Sink 48"W X 30"D
| Manufacturer | Advance Tabco |
|---|---|
| Model Number | KSLAG-11B-304R-X |
| Manufacturer Part # | KSLAG-11B-304R-X |
| Table Width (side - side) | 37" - 48" Wide (side - Side) |
| Table Depth (front - back) | 30" Deep (front-back) |
| Edge Type | Rounded / Rolled / Bullnose Edge |
| Sink Compartments | (1) Sink |
| Splash Height | 5" Backsplash |
| Base Construction | Stainless Steel Base |
| Bowl Size | 16"W X 20" Front-to-back |
| Top Gauge | 16 Gauge |
| Top Stainless Series | 400 Series Top |
| Base Type | Open With Undershelf |
| Height | 40.5" |
| Width | 48" |
| Depth | 30" |
| Weight | 130 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Advance Tabco, KSLAG-11B-304R-X, Special Value Work Table With Prep Sink, 48"W x 30"D, 16 gauge 430 stainless steel top with 16"W x 20"D front-to-back x 12" deep sink bowl on right, deck mounted faucet, 5"H backsplash, 18 gauge Stainless steel adjustable undershelf, stainless steel legs with adjustable bullet feet, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
