FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Advance Tabco four compartment sinks.
- Authorized Advance Tabco dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Advance Tabco FC-4-1824-24RLX four compartment sinks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Advance Tabco FC-4-1824-24RLX Special Value Fabricated Sink 4-compartment 24" Right & Left Drainboards
| Manufacturer | Advance Tabco |
|---|---|
| Model Number | FC-4-1824-24RLX |
| Manufacturer Part # | FC-4-1824-24RLX |
| Sink Depth (rim - drain) | 14" |
| Base Type | Legs With Side Crossrails |
| Splash Height | 8" |
| Drainboards | With Left & Right-hand Drainboards |
| Overall Length | 114" - 129" |
| Base Construction | Stainless Steel |
| Compartment (front - back) | 24" |
| Top Gauge | 16 Gauge |
| Compartment Width (side - side) | 18" |
| Top Stainless Series | 300 Series |
| Height | 42" |
| Width | 120" |
| Depth | 30" |
| Weight | 300 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Advance Tabco, FC-4-1824-24RLX, Special Value Fabricated Sink, 4-compartment, 24" right & left drainboards, bowl size 18" x 24" x 14" deep, 16 gauge 304 stainless steel, tile edge splash, rolled edge, (2) sets of 8" OC faucet holes, stainless steel legs with adjustable side cross-bracing, 1" adjustable stainless steel bullet feet, overall 30" F/B x 120" L/R, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
