Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Advance Tabco hand sinks.
- Authorized Advance Tabco dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Advance Tabco 7-PS-71ECSPNF-X hand sinks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Advance Tabco 7-PS-71ECSPNF-X Special Value Hand Sink With 7-3/4" Side Splashes
| Manufacturer | Advance Tabco |
|---|---|
| Model Number | 7-PS-71ECSPNF-X |
| Manufacturer Part # | 7-PS-71ECSPNF-X |
| Bowl Width (left to right) | 13" - 14" |
| Faucet | Faucet Not Included |
| Style | Wall Mounted |
| Bowl Height (rim to drain) | 5" Deep |
| Bowl Depth (front to back) | 9" - 10" Front-to-back |
| Height | 13" |
| Width | 17" |
| Depth | 15.25" |
| Weight | 11 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Advance Tabco, 7-PS-71ECSPNF-X, Special Value Hand Sink with 7-3/4" side splashes, wall model, 14" wide x 10" front-to-back x 5" deep bowl, 304 stainless steel construction, single splash faucet hole (no faucet), basket drain, wall bracket, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
