Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Admiral Craft waffle makers and bakers.
- Authorized Admiral Craft dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Admiral Craft BWM7R2S waffle makers and bakers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Admiral Craft BWM7R2S Adcraft Belgian Waffle Maker Double 7" Round Grids
| Manufacturer | Admiral Craft Equipment Corp. |
|---|---|
| Model Number | BWM7R2S |
| Manufacturer Part # | BWM7R2S |
| Grid Construction | Aluminum Grids |
| Style | Double |
| Waffle Shape | Round |
| Controls | Electronic Controls |
| Height | 12.61" |
| Width | 20.08" |
| Depth | 19.96" |
| Weight | 49 lbs |
| UPC | 840342811878 |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Admiral Craft Equipment Corp., BWM7R2S, Adcraft Belgian Waffle Maker, double, 7" round grids, 1-1/4" thick waffles, cook 40 waffles per hour, individual controls, stainless steel body, cast aluminum non-stick coated grids, temperature range 255° to 450° F, 180° rotating hinge, digital timer with buzzer, lighted on/off switch, includes: removable stainless steel drip pan, 120v, 2000 watts, 16.6 amps, (2) NEMA 5-15P, cETLus, ETL Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
