Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for APW aftermarket countertop warmers and display cases.
- Engineered to match existing APW units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket APW ELEMENT countertop warmers and display cases
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
APW Adcraft ELEMENT 120v 1200w 16 Inch Warming Element 7-1/4 Inch Width
| Fits with Manufacturer | Adcraft |
|---|---|
| Model Number | ELEMENT |
| Manufacturer Part # | ELEMENT |
| Height | 0.3" |
| Width | 7" |
| Depth | 16" |
| Weight | 0.8 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Adcraft ELEMENT [ 120v 1200w 1ph ] [ 16" X 7-1/4" ], [terminals Flag W/screw [10-32 ], [terminals Screw 10-32 X 1/4" # 26-2345 Included., American Permanent Ware, Warmer Tm-90 Tm-90d Tw-90 Tw-90d W-3 W-3v., Series Bm-80 Bw.
